sed-4.2.2.177 - en to da translation catalogue (116 entries)

en: write error
da: skrivefejl

en: preserving permissions for %s
da: beholder tilladelser for %s

en: unbalanced [
da: uparret [

en: invalid character class
da: ugyldig tegnklasse

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
da: tegnklassesyntaks er [[:space:]], ikke [:space:]

en: unfinished \ escape
da: ufærdig \-undvigesekvens

en: invalid content of \{\}
da: ugyldigt indhold af \{\}

en: regular expression too big
da: regulært udtryk for stort

en: unbalanced (
da: uparret (

en: no syntax specified
da: ingen syntaks angivet

en: unbalanced )
da: uparret )

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: memory exhausted
da: hukommelsen opbrugt

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
da: "

en: '
da: "

en: Success
da: Godt resultat

en: No match
da: Intet resultat

en: Invalid regular expression
da: Ugyldigt regulært udtryk

en: Invalid collation character
da: Ugyldigt sorteringstegn

en: Invalid character class name
da: Ugyldigt navn på tegnklasse

en: Trailing backslash
da: Afsluttende omvendt skråstreg

en: Invalid back reference
da: Ugyldig reference bagud

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
da: Uparret [, [^, [:, [. eller [=

en: Unmatched ( or \(
da: Uparret ( eller \(

en: Unmatched \{
da: Uparret \{

en: Invalid content of \{\}
da: Ugyldigt indhold af \{\}

en: Invalid range end
da: Ugyldig slutning på område

en: Memory exhausted
da: Hukommelsen opbrugt

en: Invalid preceding regular expression
da: Ugyldigt forudgående regulært udtryk

en: Premature end of regular expression
da: Ufuldstændigt regulært udtryk

en: Regular expression too big
da: Regulært udtryk for stort

en: Unmatched ) or \)
da: Uparret ) eller \)

en: No previous regular expression
da: Intet forudgående regulært udtryk

en: setting permissions for %s
da: angiver tilladelser for %s

en: Packaged by %s (%s)
da: Pakket af %s (%s)

en: Packaged by %s
da: Pakket af %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
da: ©

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
da: Skrevet af %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
da: Skrevet af %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s med flere.

en: Report %s bugs to: %s
da: Rapportér fejl i %s til: %s

en: %s home page: <%s>
da: Hjemmeside for %s: <%s>

en: multiple `!'s
da: flere '!'

en: unexpected `,'
da: uventet ','

en: invalid usage of +N or ~N as first address
da: ugyldig brug af +N eller ~N som første adresse

en: unmatched `{'
da: uparret '{'

en: unexpected `}'
da: uventet '}'

en: extra characters after command
da: ekstra tegn efter kommando

en: expected \ after `a', `c' or `i'
da: forventede \ efter 'a', 'c' eller 'i'

en: `}' doesn't want any addresses
da: '}' vil ikke have adresser

en: : doesn't want any addresses
da: : vil ikke have adresser

en: comments don't accept any addresses
da: kommentarer vil ikke have adresser

en: missing command
da: der mangler en kommando

en: command only uses one address
da: kommandoen bruger kun én adresse

en: unterminated address regex
da: uafsluttet regulært udtryk for adresse

en: unterminated `s' command
da: uafsluttet 's'-kommando

en: unterminated `y' command
da: uafsluttet 'y'-kommando

en: unknown option to `s'
da: ukendt flag til 's'

en: multiple `p' options to `s' command
da: flere 'p'-flag til 's'-kommando

en: multiple `g' options to `s' command
da: flere 'g'-flag til 's'-kommando

en: multiple number options to `s' command
da: flere tal-flag til 's'-kommando

en: number option to `s' command may not be zero
da: s-kommandoens tal-flag må ikke være nul

en: strings for `y' command are different lengths
da: 'y'-kommandoens strenge har forskellige længder

en: delimiter character is not a single-byte character
da: adskillelsestegn er ikke et en-byte-tegn

en: expected newer version of sed
da: forventede en nyere version af sed

en: invalid usage of line address 0
da: ugylig brug af linjeadresse 0

en: unknown command: `%c'
da: ukendt kommando: '%c'

en: incomplete command
da: ufuldstændig kommando

en: ":" lacks a label
da: ":" mangler en etiket

en: recursive escaping after \c not allowed
da: rekursiv undvigesekvens efter \c tillades ikke

en: %s: file %s line %lu: %s
da: %s: fil %s, linje %lu: %s

en: %s: -e expression #%lu, char %lu: %s
da: %s: -e udtryk nr. %lu, tegn %lu: %s

en: can't find label for jump to `%s'
da: kan ikke finde etiket for hop til '%s'

en: case conversion produced an invalid character
da: konvertering mellem store og små bogstaver gav et ugyldigt tegn

en: %s: can't read %s: %s
da: %s: kan ikke læse %s: %s

en: couldn't edit %s: is a terminal
da: kunne ikke redigere %s: er en terminal

en: couldn't edit %s: not a regular file
da: kunne ikke redigere %s: ikke en regulær fil

en: %s: warning: failed to set default file creation context to %s: %s
da: %s: advarsel: kunne ikke sætte standardkontekst for filoprettelse til %s: %s

en: %s: warning: failed to get security context of %s: %s
da: %s: advarsel: kunne ikke hente sikkerhedskontekst for %s: %s

en: couldn't open temporary file %s: %s
da: kunne ikke åbne midlertidig fil %s: %s

en: error in subprocess
da: fejl i underproces

en: option `e' not supported
da: tilvalg 'e' er ikke understøttet

en: `e' command not supported
da: 'e'-kommando er ikke understøttet

en: no input files
da: ingen inddatafiler

en: no previous regular expression
da: intet forudgående regulært udtryk

en: invalid reference \%d on `s' command's RHS
da: ugyldig reference \%d på 's'-kommandos højreside

en: E-mail bug reports to: <%s>.
da: Send fejlrapporter til: <%s>.

en: Usage: %s [OPTION]... {script-only-if-no-other-script} [input-file]...
da: Brug: %s [FLAG]... {script-kun-hvis-intet-andet-script} [inddatafil]...

en:   -n, --quiet, --silent
                     suppress automatic printing of pattern space
da:   -n, --quiet, --silent
                     undertryk automatisk udskrift af mønsterrum

en:   -e script, --expression=script
                     add the script to the commands to be executed
da:   -e script, --expression=script
                     tilføj scriptet til kommandoerne, der skal køres

en:   -f script-file, --file=script-file
                     add the contents of script-file to the commands to be executed
da:   -f script-file, --file=scriptfil
                     føj indholdet af scriptfil til kommandoerne, der skal køres

en:   --follow-symlinks
                     follow symlinks when processing in place
da:   --follow-symlinks
                     følg symlænker når der redigeres i filer

en:   -i[SUFFIX], --in-place[=SUFFIX]
                     edit files in place (makes backup if SUFFIX supplied)
da:   -i[SUFFIKS], --in-place[=SUFFIKS]
                     redigér filer (laver sikkerhedskopi hvis SUFFIKS er givet)

en:   -b, --binary
                     open files in binary mode (CR+LFs are not processed specially)
da:   -b, --binary
                     åbn filer i binær tilstand (CR+LF specialbehandles ikke)

en:   -l N, --line-length=N
                     specify the desired line-wrap length for the `l' command
da:   -l N, --line-length=N
                     angiv ønsket længde for linjeombrydning til 'l'-kommandoen

en:   --posix
                     disable all GNU extensions.
da:   --posix
                     slå alle GNU-udvidelser fra.

en:   -E, -r, --regexp-extended
                     use extended regular expressions in the script
                     (for portability use POSIX -E).
da:   -E, -r, --regexp-extended
                     brug udvidede regulære udtryk i scriptet
                     (brug -E fra POSIX for platformsuafhængighed)

en:   -s, --separate
                     consider files as separate rather than as a single,
                     continuous long stream.
da:   -s, --separate
                     betragt filer som separate frem for som en enkelt, kontinuert
                     strøm.

en:   -u, --unbuffered
                     load minimal amounts of data from the input files and flush
                     the output buffers more often
da:   -u, --unbuffered
                     indlæs minimale mængder af data fra inddatafilerne, og tøm
                     uddatabufferne oftere

en:   -z, --null-data
                     separate lines by NUL characters
da:   -z, --null-data
                     adskil linjer med NUL-tegn

en:       --help     display this help and exit
da:       --help     vis denne hjælp og afslut

en:       --version  output version information and exit
da:       --version  udskriv versionsinformation og afslut

en: 
    If no -e, --expression, -f, or --file option is given, then the first
    non-option argument is taken as the sed script to interpret.  All
    remaining arguments are names of input files; if no input files are
    specified, then the standard input is read.
da: 
    Hvis der ikke er givet nogen af flagene -e, --expression, -f eller --file, så
    vil første argument, der ikke er et flag, betragtes som et sed-script, der skal
    fortolkes.  Alle resterende argumenter er navne på inddatafiler; hvis ingen
    inddatafiler er angivet, læses standard-inddata.

en: couldn't open file %s: %s
da: kunne ikke åbne filen %s: %s

en: couldn't attach to %s: %s
da: kunne ikke vedhæfte til %s: %s

en: couldn't write %llu item to %s: %s | couldn't write %llu items to %s: %s
da[0]: kunne ikke skrive %llu element til %s: %s
da[1]: kunne ikke skrive %llu elementer til %s: %s

en: read error on %s: %s
da: læsefejl på %s: %s

en: couldn't follow symlink %s: %s
da: kunne ikke følge symlænken %s: %s

en: cannot rename %s: %s
da: kan ikke omdøbe %s: %s
